A demokrácia és a vita

„Nincs más haza, csak az anyanyelv.” (Márai Sándor)



A demokráciához a vita szervesen hozzátartozik. Ahhoz, hogy a vita betöltse társadalmat formáló szerepét, a vitában résztvevő feleknek be kell (kellene) tartaniuk néhány fontos alapelvet.

Melyek ezek az alapelvek?

A vita résztvevőinek egyenjogúsága azt jelenti, nem beosztás vagy rang alapján dől el, hanem a jelentkezések sorrendjében, hogy ki következik.

A kötelező jóindulat elve: mindenki megszólalásában észre kell venni a jót, az értékeset!

A tévedés joga: bárki tévedhet, de ez nem lehet ok a félbeszakításra, a lehurrogásra. Fegyelmezetlenség, tiszteletlenség és arcátlanság a vitapartner mondanivalójába beleszólni, azt lépten-nyomon félbeszakítani!

A tévedések elleni föllépés kötelessége annak, aki azt felismeri. A helyreigazítás azonban nem lehet bántó, nem sértheti a másik emberi méltóságát. Nem illik ugyanarra a hibára állandóan visszatérni. Ez a magatartás azt a látszatot keltheti, hogy nem az illető nézeteivel, hanem az illető személyével vagyunk elégedetlenek. Ilyenkor még a szervezettség gyanúja is felmerül.

A bizonyosságra törekvés: ennek érdekében ne szégyelljünk kérdezni. Inkább tíz kérdés, mint egy elhamarkodott elutasítás!

A hallgatás joga: ha a meghívottak közül valaki nem akar a vitába belekapcsolódni, ezért nem szabad őt megbélyegezni; vagy ha később mégis megszólal, nem illik megjegyzéseket tenni rá.

Az érthetőség elve a legfontosabb követelmény. A szép és helyes beszéd követelményét a legforróbb hangulatú vitában is be kell tartani!

Általában nincs igaza annak, aki hangerővel kívánja a másikat meggyőzni. Aki ordítozik, rikácsol – elveszti uralmát a józan ész és a lélek hatalma fölött. Olyanná válik, mint aki erőszakkal akarja a másikat „meggyőzni”. A hangoskodó mindig gyanús!

S végül – még kánikulában sem illik a vitapartnert jaffával vagy ásványvízzel, sőt még sörrel sem leönteni!


 

Hozzászólás
Tetszett? Ossza meg ismerőseivel!

You may also like...